Α' Τάξη

Γιορτή Χριστουγέννων "Νύχτα Χριστουγέννων, Νύχτα Μαγική"

Η Α΄τάξη του 88ου Δημοτικού Σχολείου Θεσσαλονίκης αποχαιρέτησε το 2017 με την παράσταση "Νύχτα Χριστουγέννων, Νύχτα Μαγική". Τα παιδιά μας μετέδωσαν το πνεύμα των Χριστουγέννων και τη δύναμη της πίστης και της αγάπης. Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ζαρικάκη Έλσα, Δαραμήλα Σμαρώ.Την γιορτή έκλεισε η χορωδία του σχολείου μας με χριστουγεννιάτικες μελωδίες και τραγούδια. Το τραγούδι που ακούγεται στο βίντεο που ακολουθεί ερμηνεύει η χορωδία του σχολείου μας.

(Υπεύθ. Χορωδίας: Γιαλένιου Μαρία, υπευθ. σκηνικών: Κατερίνα Κατσιούρα, αγγλικοί στίχοι: Γιαζάση Ελισάβετ)

Ανταλλαγή δώρων με το Severnbanks Primary School στην Αγγλία

Οι μαθητές/τριες της  Α2 τάξης με τη δασκάλα τους Δαραμήλα Σμαρώ στα πλαίσια της συνεργασίας που έχουν με το Severnbanks Primary School στο Gloucestershire της Αγγλίας εργάστηκαν στο κοινό project "Τα Χριστούγεννα" και αντάλλαξαν κάρτες και χριστουγεννιάτικες κατασκευές που δημιούργησαν οι ίδιοι. Στην κατασκευή των δώρων βοήθησε η εικαστικός του σχολείου Κατερίνα Κατσιούρα. Με μεγάλη χαρά τα παιδιά και στις δυο χώρες έλαβαν τα δώρα τους.

Η κάρτα και τα στολίδια που φτιάξαμε

Τα παιδιά του Severnbanks Primary School με τα δώρα μας!

Το δώρο που μας έστειλαν