Σχολή Γονέων

‘’Μεγαλώνοντας, μαθαίνοντας, αλλάζοντας και
επικοινωνώντας με τα παιδιά μας’’

Ο κ. Σύμβουλος Εκπαίδευσης Σιδηρόπουλος Δημήτρης και οι κ.κ
Διευθύντριες/Διευθυντές των  Δημοτικών Σχολείων της 6ης Θέσης Δασκάλων
της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, οργανώνουν
πρόγραμμα ανοιχτών συναντήσεων-ομιλιών με γονείς και εκπαιδευτικούς για
τις ανάγκες και τους προβληματισμούς της σύγχρονης οικογένειας.

Η είσοδος είναι ελέυθερη.

Ευχαριστήριο

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας για την δωρεά 8 νέων Η/Υ για το Εργαστήριο Πληροφορικής-ΤΠΕ.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν οι μικροί μαθητές και μαθήτριες μας ασκούνται στο σκάκι καθώς και σε άλλα εκπαιδευτικά παιχνίδια, κάνοντας χρήση των νέων μηχανημάτων. Ευχαριστούμε και παλι!

ΑΓΙΑΣΜΟΣ - Σχολ. Έτος 2023-2024

88ο Δημοτικό Σχολείο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη  Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 8.15΄.

Η πρώτη μέρα της νέας σχολικής χρονιάς θα περιλαμβάνει:

·        Ενημέρωση σε θέματα λειτουργίας της σχολικής μονάδας

·        Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς

·        Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει 8.00-8.15.

Η αποχώρηση των μαθητών και η παραλαβή τους από τους γονείς θα γίνει στις 9.30΄.

Βεβαιώσεις για γονικές άδειες θα δοθούν μετά την αποχώρηση των μαθητών/τριών στην κεντρική είσοδο του σχολείου.

H Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του 88ου Δημ. Σχολείου ευχόμαστε στους μαθητές μας μια καλή και εποικοδομητική χρονιά με υγεία!

Παροχή πρωινού μικρογεύματος σε μαθητές

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Θεσσαλονίκης (Δ/νση Παιδείας και Δ/νση Κοινωνικής Προστασίας & Δημόσιας Υγείας) θα υλοποιήσει για 10η συνεχόμενη χρονιά το πρόγραμμα παροχής πρωινού μικρογεύματος με οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια.

Οι αιτήσεις για τους μαθητές των σχολείων του Δήμου Θεσσαλονίκης θα καταχωρούνται από τους γονείς – κηδεμόνες (για κάθε μαθητή ξεχωριστά) στην ηλεκτρονική φόρμα: Παροχή πρωινού μικρογεύματος σε μαθητές (thessaloniki.gr) από το Σάββατο 5/11/22 έως και την Κυριακή 20/11/22.

Πληροφορίες δίνονται στο τηλέφωνο: 2313318661 (ώρες: 07:00- 15:00).

O Δήμος Θεσσαλονίκης εφαρμόζει απαρέγκλιτα τον νόμο περί Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (GDPR)

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας, 88o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, θα παρέχουν υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής υποστήριξης η κα Ειρήνη Κρανά (Σχολική Ψυχολόγος, Μ.Sc.) και ο κ. Σιδέρης Χριστοδουλίδης (Κοινωνικός Λειτουργός).

Βασικός τους ρόλος (ΦΕΚ Β΄ 5009/ 27.10.2021) αποτελεί:

·         η στήριξη του συνόλου των μαθητών/-τριών και η ενίσχυση των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων τους, μέσω ατομικών  ή ομαδικών δράσεων

·         η αξιολόγηση, κατά περίπτωση, μαθητών/-τριων που χρήζουν περαιτέρω υποστήριξης, με τη χρήση εγκεκριμένων επιστημονικών μεθόδων

·         η ενδυνάμωση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (συμπεριλαμβανομένων των γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών) και η συνεργασία μαζί τους

Διευκρινίζεται ότι οι ατομικές δράσεις με μαθητές και μαθήτριες που το επιθυμούν θα γίνονται κατόπιν συνεργασίας μαζί σας και μόνο με την έγγραφη συγκατάθεσή σας σε συνάντηση που θα ορίζεται  με την ΕΔΥ.

Για προγραμματισμένο ραντεβού μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο του σχολείου (2310-826959).

Η Διευθύντρια της σχολικής μονάδας,

Βασιλική Βλάχου

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2022-23

88ο Δημοτικό Σχολείο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη  Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 8.30΄.

Η πρώτη μέρα της νέας σχολικής χρονιάς θα περιλαμβάνει:

Ενημέρωση σε θέματα λειτουργίας της σχολικής μονάδας

Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς

Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας.

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει 8.00-8.20 ως εξής:

8.00-8.10 για του μαθητές των Α, Β και Γ τάξεων και 8.10-8.20 για τους μαθητές των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων

Η αποχώρηση των μαθητών και η παραλαβή τους από τους γονείς θα γίνει στις 9.20΄ για τους μαθητές των Α, Β και Γ τάξεων και 9.30 για τους μαθητέςτων Γ, Δ και ΣΤ τάξεων.

H Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του 88ου Δημ. Σχολείου ευχόμαστε στους μαθητές μας μια καλή και εποικοδομητική χρονιά με υγεία και χαρά!