Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες,

Αναφορικά με τις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν για την επέτειο της Εθνικής Εορτής της 25ης Μαρτίου, σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Οι σχολικές εορταστικές εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024.
  2. Τη σχολική μας γιορτή θα παρουσιάσουν οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας στις 8.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου.
  3. Οι μαθητές που παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα συμμετέχουν στις εκδηλώσεις του σχολείου και αποχωρούν με τους άλλους/ες  μαθητές/τριες.
  4. Η αποχώρηση όλων των μαθητών θα γίνει περίπου στις 10.30 με ευθύνη των γονέων.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Βλάχου Βασιλική

9ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ κατά της σχολικής βίας

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού (bullying), η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας σε συνεργασία με τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης της 2ης περιφέρειας Ν. Δράμας, την Αντιπεριφέρεια Δράμας, τον Δήμο Δράμας και άλλους φορείς πραγματοποιούν το 9ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ κατά της σχολικής βίας στις 4,5 και 6 Μαρτίου 2024.

Κατά τη διάρκεια του τριήμερου φεστιβάλ πραγματοποιούνται βιωματικές δράσεις που αφορούν το θέμα της σχολικής βίας, μέσα από το θεατρικό και εικαστικό εργαστήρι του κάθε σχολείου, την ψηφιακή μοντελοποίηση και τη γραφική απεικόνιση μαθητικών συμπεριφορών, την προβολή ταινιών, την κριτική ανάλυση, την ανατροφοδότηση  και τον αναστοχασμό.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο φεστιβάλ μέσω αποστολής υλικού από σχετικές δράσεις που υλοποιήθηκαν σε προηγούμενα σχολικά έτη

Επίσης  θα πραγματοποιηθούν και τη φετινή χρονιά βιωματικές δράσεις και εικαστικά δρώμενα, αφιερωμένα στην εξάλειψη της σχολικής βίας και την ανάδειξη της δύναμης της φιλίας και του αλληλοσεβασμού.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την διαδικτυακή ημερίδα με θέμα «Από άκρη σε άκρη λέμε όχι στο σχολικό εκφοβισμό», που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Μαρτίου στιε 18:00 στον παρακάτω σύνδεσμο:  https://minedu-primary.webex.com/meet/salpig

Μπορείτε να την παρακολουθήσετε, επίσης, στο YouTube στο σύνδεσμο: https://youtube.com/live/Wg0KWG3bwao?feature=share

Εισηγήρρια: Κυπριτσή Ειρήνη, Ψυχολόγος, MSc, PhD Δημοκρίτειου Παμεπιστημίου Θράκης

Σχολή Γονέων

‘’Μεγαλώνοντας, μαθαίνοντας, αλλάζοντας και
επικοινωνώντας με τα παιδιά μας’’

Ο κ. Σύμβουλος Εκπαίδευσης Σιδηρόπουλος Δημήτρης και οι κ.κ
Διευθύντριες/Διευθυντές των  Δημοτικών Σχολείων της 6ης Θέσης Δασκάλων
της Διεύθυνσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, οργανώνουν
πρόγραμμα ανοιχτών συναντήσεων-ομιλιών με γονείς και εκπαιδευτικούς για
τις ανάγκες και τους προβληματισμούς της σύγχρονης οικογένειας.

Η είσοδος είναι ελέυθερη.

Ευχαριστήριο

Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας για την δωρεά 8 νέων Η/Υ για το Εργαστήριο Πληροφορικής-ΤΠΕ.

Στις φωτογραφίες που ακολουθούν οι μικροί μαθητές και μαθήτριες μας ασκούνται στο σκάκι καθώς και σε άλλα εκπαιδευτικά παιχνίδια, κάνοντας χρήση των νέων μηχανημάτων. Ευχαριστούμε και παλι!

ΑΓΙΑΣΜΟΣ - Σχολ. Έτος 2023-2024

88ο Δημοτικό Σχολείο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη  Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 8.15΄.

Η πρώτη μέρα της νέας σχολικής χρονιάς θα περιλαμβάνει:

·        Ενημέρωση σε θέματα λειτουργίας της σχολικής μονάδας

·        Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς

·        Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας

Η προσέλευση των μαθητών θα γίνει 8.00-8.15.

Η αποχώρηση των μαθητών και η παραλαβή τους από τους γονείς θα γίνει στις 9.30΄.

Βεβαιώσεις για γονικές άδειες θα δοθούν μετά την αποχώρηση των μαθητών/τριών στην κεντρική είσοδο του σχολείου.

H Διευθύντρια και οι εκπαιδευτικοί του 88ου Δημ. Σχολείου ευχόμαστε στους μαθητές μας μια καλή και εποικοδομητική χρονιά με υγεία!

Παροχή πρωινού μικρογεύματος σε μαθητές

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ότι ο Δήμος Θεσσαλονίκης (Δ/νση Παιδείας και Δ/νση Κοινωνικής Προστασίας & Δημόσιας Υγείας) θα υλοποιήσει για 10η συνεχόμενη χρονιά το πρόγραμμα παροχής πρωινού μικρογεύματος με οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια σε μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια.

Οι αιτήσεις για τους μαθητές των σχολείων του Δήμου Θεσσαλονίκης θα καταχωρούνται από τους γονείς – κηδεμόνες (για κάθε μαθητή ξεχωριστά) στην ηλεκτρονική φόρμα: Παροχή πρωινού μικρογεύματος σε μαθητές (thessaloniki.gr) από το Σάββατο 5/11/22 έως και την Κυριακή 20/11/22.

Πληροφορίες δίνονται στο τηλέφωνο: 2313318661 (ώρες: 07:00- 15:00).

O Δήμος Θεσσαλονίκης εφαρμόζει απαρέγκλιτα τον νόμο περί Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (GDPR)