Πληροφορική

Ένα blog για την ρομποτική στο σχολείο μας!

Ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://88robotics.blogspot.com/

Στο blog παρουσιάζονται ορισμένες δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα στην Αίθουσα Πληροφορικής. Οι μαθητές της Δ'-Ε'-ΣΤ' Τάξης του Ολοήμερου αναμορφωμένου προγράμματος του σχολείου μας δημιούργησαν έργα Ρομποτικής Lego, με το LegokitWeDo 2.0, στο εργαστήριο του σχολείου μας μαθαίνοντας με ευχάριστο και βιωματικό τρόπο. Ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής Δημήτριος Σαββουλίδης είχε την επίβλεψη και καθοδήγηση των μαθημάτων.

Συμμετοχή στο 11ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Μετά την επιτυχημένη συμμετοχή μας στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο πληροφορικής  με την εργασία «Λαβύρινθος» το σχολείο μας συμμετείχε και στο 11ο Συνέδριο ,με παρουσίαση,  στο  συνεδριακό χώρο  του ΝΟΗΣΙΣ της  διαδραστικής  εργασίας  «Ταξιδεύοντας με ασφάλεια……  γινόμαστε ντετέκτιβ του Διαδικτύου».

Η παρουσίαση έγινε στο Κεντρικό Αμφιθέατρο του Νόησις.

Ακόμη μέσα από τα εργαλεία του Power Point οι μαθητές  της   ΣΤ’ τάξεις  δημιούργησαν το δικό τους παιχνίδι το οποίο και παρουσίασαν στη Game Land του Συνεδρίου!

Είχαν ακόμη την ευκαιρία να δοκιμάσουν την εμπειρία μιας  συνέντευξης  την οποία έδωσαν στα πλαίσια του συνεδρίου!!!!

Στιγμιότυπα του παιχνιδιού που παρουσιάσαμε...

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αργυροπούλου Σουλτάνα

Συμμετοχή στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Το 2017 το σχολείο μας συμμετείχε στο 9ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής  με την εργασία «Λαβύρινθος».

Παρακάτω σας παρουσιάζουμε μερικά στιγμιότυπα του παιχνιδιού που παρουσιάσαμε.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αργυροπούλου Σουλτάνα