Εικαστικά

Teachers 4 Europe 2016-2017 - Ευρωπαϊκές Μάσκες από το Β1

Τη φετινή χρονιά το πρόγραμμα Teachers 4 Europe (2016-2017) υλοποιείται από τους μαθητές του Β1 τμήματος του 88ου Δημοτικού Σχολείου Θεσ/νίκης με υπεύθυνη Τ4Ε την Κατερίνα Κατσιούρα (ΠΕ08). Η πρώτη μας δράση ολοκληρώθηκε! Οι 22 μικροί μαθητές/τριες υιοθέτησαν ο/η καθένας/μια από μια χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και με συμμάχους τα έντυπα που παραλάβαμε από τα γραφεία του EuropeDirect Θεσσαλονίκης (Η Ευρώπη κι Εσύ και τον Χάρτη «Ενωμένοι στην Πολυμορφία») ζωγράφισαν με πολύ μεράκι αποκριάτικες μάσκες αφιερωμένες σε κάθε χώρα. Η παρατηρητικότητα και η φαντασία των μαθητών δημιούργησαν αποτελέσματα που έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον! Απολαύστε τα!!!

ΑυστρίαΒέλγιοΔανίαΕλλάδα

Συμμετοχή στη μαθητική έκθεση «Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες»

Οι μαθητές του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων για τη δημιουργία έργων με θέμα:

«Ζωγραφίζουμε για την ειρήνη των λαών και τις ανθρώπινες αξίες»

Οι μαθητές σχολιάζουν το σήμερα, το αύριο και το μέλλον στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Δεκάδες μαθητές δημιούργησαν εικαστικά έργα εμπνευσμένοι από θέματα που απασχολούν την κοινωνία μας, κυρίως το προσφυγικό, τον ρατσισμό, την ανεργία κ.α.

Η έκθεση πραγματοποιείται στην Πινακοθήκη της Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών.

Διάρκεια έκθεσης: 7- 24 Απριλίου 2016

Πινακοθήκη ΕΜΣ, Νικολάου Γερμανού 1. Τηλ.: 2310 238601

Ώρες λειτουργίας: Κυριακή-Παρασκευή 9.00 – 14.00

Τα εγκαίνια πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία την Πέμπτη 7 Απριλίου 2016.

DSC_0218

Επισκέπτες και σχολεία μπορούν να επισκεφτούν την έκθεση από Παρασκευή έως Κυριακή ( εκτός Σαββάτου) και ώρες 09.00-14.00.