ΔΡΑΣΗ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου η τάξη του Γ2 μετατράπηκε σε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής! Γονείς, μαθητές και μαθήτριες χωρισμένοι σε τέσσερις ομάδες ακολούθησαν τις οδηγίες της συνταγής που πρότεινε μαμά ζαχαροπλάστρια και φτιάξαμε όλοι μαζί «Κουλουράκια πορτοκαλιού». Τα υλικά και τα σκεύη είχαν αναλάβει να φέρουν οι γονείς υπό τον συντονισμό της δασκάλας του τμήματος, κας Λαζαρίδου. Σκοπός της δράσης αυτής είναι από τη μια να χαρούν τα παιδιά τη συμμετοχή των γονέων/κηδεμόνων στην εκπαιδευτική διαδικασία από την άλλη να επιτύχουμε τη σύνδεση σχολείου – οικογένειας.

Η δράση αυτή έχει διδακτικούς στόχους για τα παιδιά:

-          Στο μάθημα της Γλώσσας: Να ακολουθούν οδηγίες, να χρησιμοποιούν ρήματα που κατευθύνουν σε μια συνταγή, να χρησιμοποιούν λέξεις που δείχνουν τη σωστή σειρά των οδηγιών.

-          Στο μάθημα των Μαθηματικών: Εφαρμογή κλασματικών μονάδων στην καθημερινότητα, υπολογισμοί

Τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ενθουσιασμένα και απόλαυσαν αυτή τη μέρα. Χαρακτηριστικά ανέφεραν: Μου άρεσε αυτή η δράση γιατί: «πρώτη φορά μαγειρεύω με τη μαμά μου στο σχολείο», «έγινα για λίγο σεφ», «πρώτη φορά κάναμε κάτι με τους γονείς μας στην τάξη» κ.α.

Στη δράση παραβρέθηκε και ο σχολικός σύμβουλος της περιφέρειάς μας κ. Σιδηρόπουλος.