Συνεργατικό παραμύθι, εμπνευσμένο από έργα του Βίνσεντ Βαν Γκογχ

Αυτήν την περίοδο οι συνεργαζόμενες ομάδες του προγράμματος eTwinning "The Colour of our Dreams" δημιουργούν ένα συνεργατικό παραμύθι, εμπνευσμένο από πίνακες του Βίνσεντ Βαν Γκογχ και συγκεκριμένα το "Δωμάτιο Στη Αρλ" και την "Έναστρη Νύχτα". Κάθε ομάδα θα γράψει ένα μέρος της ιστορίας, το οποίο θα εικονογραφήσει κάποια άλλη ομάδα. Το σχολείο μας συνέγραψε την αρχή του παραμυθιού, μέσω της δημιουργικής γραφής. Δόθηκε στους μαθητές μια φράση και τους ζητήθηκε ανά ομάδες να συνεχίσουν την ιστορία. Παράλληλα γινόταν προβολή στον πίνακα των δύο έργων του καλλιτέχνη, τα οποία έπρεπε να εντάξουν στην ιστορία. Παρουσιάστηκαν όλες οι ιστορίες στην ολομέλεια και επιλέξαμε τα πιο δυνατά σημεία των ιστοριών. Βασισμένοι σε αυτά, δημιουργήσαμε την τελική μας ιστορία, την οποία συνέχισε η ομάδα της Ιταλίας. Μπορείτε να δείτε την εξέλιξη του παραμυθιού στον παρακάτω σύνδεσμο.