ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας, 88o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, θα παρέχουν υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής υποστήριξης η κα Ειρήνη Κρανά (Σχολική Ψυχολόγος, Μ.Sc.) και ο κ. Σιδέρης Χριστοδουλίδης (Κοινωνικός Λειτουργός).

Βασικός τους ρόλος (ΦΕΚ Β΄ 5009/ 27.10.2021) αποτελεί:

·         η στήριξη του συνόλου των μαθητών/-τριών και η ενίσχυση των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων τους, μέσω ατομικών  ή ομαδικών δράσεων

·         η αξιολόγηση, κατά περίπτωση, μαθητών/-τριων που χρήζουν περαιτέρω υποστήριξης, με τη χρήση εγκεκριμένων επιστημονικών μεθόδων

·         η ενδυνάμωση όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (συμπεριλαμβανομένων των γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών) και η συνεργασία μαζί τους

Διευκρινίζεται ότι οι ατομικές δράσεις με μαθητές και μαθήτριες που το επιθυμούν θα γίνονται κατόπιν συνεργασίας μαζί σας και μόνο με την έγγραφη συγκατάθεσή σας σε συνάντηση που θα ορίζεται  με την ΕΔΥ.

Για προγραμματισμένο ραντεβού μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο του σχολείου (2310-826959).

Η Διευθύντρια της σχολικής μονάδας,

Βασιλική Βλάχου