Οι Πράκτορες του Πλανήτη στο σχολείο μας!

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου μέλος των Πρακτόρων του Πλανήτη επισκέφτηκε τα δύο τμήματα της Γ΄ Τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης "Οι πράκτορες του υγιούς πλανήτη" (Γ1)  και  "Τρώω τοπικά, σκέφτομαι παγκόσμια" (Γ2). Η Πράκτορας Σοφία μίλησε στα παιδιά για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας από την ανθρώπινη δραστηριότητα και μαζί έψαξαν να βρουν λύσεις ώστε να μειώσει ο καθένας μας το οικολογικό του αποτύπωμα. Οι μαθητές/τριες με ενθουσιασμό δέχτηκαν να αναλάβουν οι ίδιοι/ες  αποστολές σωτηρίας του πλανήτη μας και έτσι παρέλαβαν τις ταυτότητές τους ως "μικροί πράκτορες"! Επόμενο βήμα η παραλαβή του υλικού από την περιβαλλοντική οργάνωση Πράκτορες του Πλανήτη και η ανάληψη της πρώτης μας αποστολής!