4η Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού

Στην 4η  Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού που φέτος είχε ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ - ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ» οι μαθητές και μαθήτριες των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης είχαν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες εντός και εκτός των σχολικών μονάδων. Στα πλαίσια αυτά οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν αθλητικό κέντρο στην Θέρμη Θεσσαλονίκης όπου συμμετείχαν σε αθλοπαιδιές (βόλεϋ-μπάσκετ-ποδόσφαιρο).

Επιπλέον κατά τη διάρκεια της επίσκεψης τα παιδιά με συντονίστριες τις γυμνάστριες του σχολείου κ. Στέλλα Οικονομίδου και κ. Ρόη Χατζηβασιλείου επιδόθηκαν σε αθλήματα και κινητικές δραστηριότητες και συγκεκριμένα:

Η Α' Τάξη (Α1 και Α2) το παιχνίδι "Μπαλόνια στον Αέρα"

Η Β' Τάξη (Β1 και Β2) το παιχνίδι "Περπατώ, πετάω μπάλα, παλαμάκι"

Η Γ' Τάξη (Γ1 και Γ2) το παιχνίδι "Πέντε πάσες-αλλαγή"

Η Δ' Τάξη (Δ1 και Δ2) το παιχνίδι "Πάσα-πάσα στη σειρά"

Η Ε' Τάξη (Ε1 και Ε2) το παιχνίδι "Πέντε πάσες, δάχτυλα/μανσέτα, αλλαγή"

Η ΣΤ' Τάξη (ΣΤ1 και ΣΤ2) το παιχνίδι "Τρέχω, πηδώ, σταματώ, πέντε πάσες βόλεϋ"