10-06-16 Απονεμήθηκαν οι έπαινοι σε μαθητές για καλές πρακτικές στο προσφυγικό ζήτημα

10-06-16 Απονεμήθηκαν οι έπαινοι σε μαθητές για καλές πρακτικές στο προσφυγικό ζήτημα

http://www.minedu.gov.gr/eidiseis/20150-10-06-16-aponemithikan-epainoi-se-mathites-gia-kales-praktikes-sto-prosfygiko-zitima

Εξακόσια παιδιά, μαθητές και μαθήτριες από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού έως και τις τελευταίες του λυκείου και εκπαιδευτικοί – από όλη την ελληνική περιφέρεια- έδωσαν ένα μεγάλο συλλογικό παρόν στην εκδήλωση που αφορούσε την απονομή των επαίνων για την υλοποίηση της φετινής εγκυκλίου σχολικών δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών) και αντίστοιχων δράσεων σχετικών με το προσφυγικό ζήτημα.

Η συντριπτική πλειονότητα των σχολείων παρουσίασε ποικίλες σχετικές δράσεις που είχαν ως κύριο γνώμονα την αλληλεγγύη προς τους συνανθρώπους μας, τους οποίους ο πόλεμος εξανάγκασε να αναζητήσουν μία πιο ασφαλή ειρηνική ζωή. Με κάθε τρόπο.

Το 88ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης τιμήθηκε με έπαινο για τις δράσεις του  πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο «Το Ταξίδι της Ειρήνης μέσα από Λέξεις και Εικόνες»  που υλοποιήθηκε από το Δ2 τμήμα με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την Κατσιούρα Κατερίνα( ΠΕ08) και συνεργάτες εκπαιδευτικούς την κ. Χατζηθεοδωρίδου Μαρία (ΠΕ70) και την κ. Καλαμπούκα Βάια  (ΠΕ70). Το πρόγραμμα παράλληλα εντάσσεται στη δράση Teachers4Europe 2015-2016.

«Το Ταξίδι της Ειρήνης μέσα από Λέξεις και Εικόνες»

Ακολουθεί η λίστα με τα σχολεία που βραβεύτηκαν:

ονομα δ/νση πε
2ου Γενικού Λυκείου Ορεστιάδας Β” Έβρου
3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης Β” Έβρου
Γενικού Λυκείου Βύσσας Β” Έβρου
Μουσικού Σχολείου Καβάλας Β” Καβάλας
2ου ΓΕΛ Καβάλας Β” Καβάλας
ΓΕΛΔΕ Σαπών Β” Ροδόπης
Μουσικού Γυμνασίου/Λυκείου Κομοτηνής Β” Ροδόπης
3ου Γυμνασίου Κομοτηνής Β” Ροδόπης
5oυ ΓΕΛ Βέροιας Β” Ημαθίας
Γυμνασίου Μελίκης Ημαθίας Β” Ημαθίας
2ου Πειραματικού Γυμνασίου Θεσσαλονίκης Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
1ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
2ου Γυμνασίου  Άνω Τούμπας Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
1ου ΓΕΛ Θέρμης Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
1ου ΓΕΛ Επανομής Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
1ου Πειραματικό Γυμνασίου Θεσσαλονίκης Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
Αριστοτέλειου Κολέγιου Β” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
2ου Γυμνασίου Χαλκηδόνας (Άδενδρο) Β” Δυτικής Θεσσαλονίκης
4ου Γυμνασίου Συκεών Β” Δυτικής Θεσσαλονίκης
1ου Γυμνασίου Αγίου Αθανασίου Β” Δυτικής Θεσσαλονίκης
Γυμνασίου Νέας Απολλωνίας Β” Δυτικής Θεσσαλονίκης
2ου Γυμνασίου Λαγκαδά Β” Δυτικής Θεσσαλονίκης
1ου ΓΕΛ Κιλκίς Β” Κιλκίς
ΕΠΑΛ Αξιούπολης Β” Κιλκίς
1ου Γυμνασίου Κατερίνης Β” Πιερίας
Γυμνασίου Μακρυγιάλου Β” Πιερίας
ΓΕΛ Ν. Τρίγλιας Β” Χαλκιδικής
3ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης Β” Χαλκιδικής
Λυκειακές Τάξεις Σημάντρων Β” Χαλκιδικής
ΣΔΕ Κοζάνης Β” Κοζάνης
4ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας Β” Κοζάνης
Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων Β” Ιωαννίνων
ΣΔΕ Ιωαννίνων Β” Ιωαννίνων
Μουσικού Σχολείου Καρδίτσας Β” Καρδίτσας
5ου ΓΕΛ Λάρισας Β” Λάρισας
Γυμνασίου Ευξεινούπολης Β” Μαγνησίας
Γυμνασίου Σκιάθου Β” Μαγνησίας
7ου ΓΕΛ Τρικάλων Β” Τρικάλων
Μουσικό Σχολείο Τρικάλων Β” Τρικάλων
Γυμνασίου Λιθακιάς Ζακύνθου Β” Ζακύνθου
3ου Γυμνασίου Χαλκίδας Β” Εύβοιας
5ου Γυμνασίου Χαλκίδας Β” Εύβοιας
Γυμνασίου Γυμνού Β” Εύβοιας
1ου ΓΕΛ Βύρωνα Β” Α” Αθήνας
15ου Γενικού Λυκείου Β” Α” Αθήνας
56ου Γυμνασίου Β” Α” Αθήνας
1ου Γυμνασίου Νέου Ψυχικού Β” Β” Αθήνας
ΓΕΛ Μεταμόρφωσης Β” Β” Αθήνας
1ου Λυκείου Ηρακλείου Β” Β” Αθήνας
6ου Γυμνασίου Ηρακλείου Β” Β” Αθήνας
8oυ Γυμνασίου – Λυκειακές Τάξεις Χαλανδρίου Β” Β” Αθήνας
Α” Αρσάκειου Γυμνασίου Ψυχικού Β” Β” Αθήνας
ΕΕΕΕΚ Αιγάλεω Β” Γ” Αθήνας
2ου ΓΕΛ Περιστερίου Β” Γ” Αθήνας
6ου Γυμνασίου Χαϊδαρίου Β” Γ” Αθήνας
2ου ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων Β” Γ” Αθήνας
Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα Λιναρδάτου Β” Γ” Αθήνας
2ου Γυμνασίου Αλίμου Β” Δ” Αθήνας
2ου Γυμνασίου Καλλιθέας Β” Δ” Αθήνας
4ου ΓΕΛ Αλίμου Β” Δ” Αθήνας
2ου Γυμνασίου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ελληνικού Β” Δ” Αθήνας
ΓΕΛ Βάρης Β” Ανατολικής Αττικής
Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου Ελευσίνας Β” Δυτικής Αττικής
1ου Γυμνασίου Μάνδρας Β” Δυτικής Αττικής
Γυμνασίου Ερυθρών Β” Δυτικής Αττικής
2ου Γυμνασίου Μεγάρων Β” Δυτικής Αττικής
1ου ΓΕΛ Ελευσίνας Β” Δυτικής Αττικής
2ου Γυμνασίου Δραπετσώνας Β” Πειραιά
1ου ΓΕΛ Περάματος Β” Πειραιά
1ου ΓΕΛ Κορυδαλλού Β” Πειραιά
2ου Γυμνασίου Κορυδαλλού Β” Πειραιά
1ου ΕΠΑΛ Άργους Β” Αργολίδας
3ου Γυμνασίου Άργους Β” Αργολίδας
Γυμνασίου Κιάτου Β” Κορινθίας
1ου ΕΠΑΛ Κιάτου Β” Κορινθίας
ΓΕΛ Μολάων Β” Λακωνίας
Γυμνασίου Ελαφονήσου Β” Λακωνίας
1ου Γυμνασίου Μυτιλήνης Β” Λέσβου
3ου ΓΕΛ Μυτιλήνης Β” Λέσβου
4oυ ΓΕΛ Μυτιλήνης Β” Λέσβου
Γυμνασίου Πυθαγορείου Β” Σάμου
Γυμνασίου Καλλιμασιάς Χίου Β” Χίου
2ου Γυμνασίου Χίου Β” Χίου
Γυμνασίου Κάμπου Β” Χίου
2ου ΓΕΛ Χίου Β” Χίου
Εσπερινού Γυμνασίου – Λυκειακές Τάξεις Κω Β” Δωδεκανήσου
1ου ΕΠΑΛ Καλύμνου Β” Δωδεκανήσου
ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής α” βαθμίδας Ρόδου Β” Δωδεκανήσου
ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Σύρου Β” Κυκλάδων
Γυμνασίου-Λ.Τ. Γαύρου Β” Κυκλάδων
Γυμνασίου Αγίας Βαρβάρας Β” Ηρακλείου
Ειδικό Γυμνασίου Ηρακλείου Β” Ηρακλείου
Γυμνασίου Πανόρμου Β” Ρεθύμνου
Γυμνασίου Περάματος Β” Ρεθύμνου
ΓΕΛ Σούδας Β” Χανίων
ΓΕΛ Παλαιοχώρας Β” Χανίων
7ου Γυμνασίου Ξάνθης Β” Ξάνθης
ΔΣ Μαντουκιού Α”  Κέρκυρας
ΔΣ Αγίου Ματθαίου Α”  Κέρκυρας
ΔΣ Φούρκας-Κασσανδρινού Α”  Χαλκιδικής
ΔΣ Καλάνδρας Α”  Χαλκιδικής
2 ου Νηπιαγωγείο Νικήτης Χαλκιδικής Α”  Χαλκιδικής
∆Σ Βώλακα Α” ∆ράμας
Κέντρου Ανοιχτής Φιλοξενίας Προσφύγων Α” ∆ράμας
ΔΣΙσραηλιτικής Κοινότητας Αθηνών Α” B΄ Αθήνας
1ου ΔΣ Ν. Ιωνίας Α” B΄ Αθήνας
5ου ΔΣ Χαλανδρίου Α” B΄ Αθήνας
9ου ΔΣ Χαλανδρίου Α” B΄ Αθήνας
4ου Δ. Σ. Πεύκης Α” B΄ Αθήνας
5ου Νηπ/γείο Ν. Ιωνίας Α” B΄ Αθήνας
5ου ΔΣ Ηρακλείου Α” B΄ Αθήνας
93ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών Α” Α” Αθήνας
5 ου ΔΣ Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης» Α” Α” Αθήνας
1ου Ν/Γ Μαραθώνα Α” Αν. Αττικής
1ου ΔΣ Βούλας Α” Αν. Αττικής
 2ου Ν/Γ Ν. Μάκρης Α” Αν. Αττικής
 ΔΣ Αγίας Μαρίνας Ν. Μάκρης Α” Αν. Αττικής
 1ου ΔΣ Σκάλας Ωρωπού και Ν. Παλατίων Α” Αν. Αττικής
 13ου ΔΣ Καλαμαριάς Α” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
5ου  ΔΣ Καλαμαριάς Α” Ανατολικής Θεσσαλονίκης
ΔΣ Κιβερίου Α” Αργολίδας
  Νηπιαγωγείου Κάτω Καστριτσίου Α” Αχαΐας
  2ου Δημοτικό Σχολείο Πατρών Α” Αχαΐας
 15ου Νηπιαγωγείο Πατρών Α” Αχαΐας
1ου Νηπιαγωγείο Δεμενίκων Α” Αχαΐας
51ου Νηπιαγωγείο Περιστερίου Α” Γ΄ Αθήνας
2ου Νηπιαγωγείο Αγ. Αναργύρων Α” Γ΄ Αθήνας
13ου ΔΣ Ν. Σμύρνης Α” Δ” Αθήνας
14ου ΔΣ Καλλιθέας Α” Δ” Αθήνας
14ου Νηπιαγωγείου Συκεών Α” Δυτ. Θεσσαλονίκης
8ου ΔΣ Αμπελοκήπων Α” Δυτ. Θεσσαλονίκης
ΔΣ Φιλίππων Α” Δυτ. Θεσσαλονίκης
2ου ΔΣ Ευκαρπίας Α” Δυτ. Θεσσαλονίκης
ΔΣ Βαθυλάκου Α” Δυτ. Θεσσαλονίκης
 ΔΣ Αστυπάλαιας Α” Δωδεκανήσου
ΝΓ Μασάρων  Ρόδου Α” Δωδεκανήσου
 5ου ΔΣ Πόλεως Ρόδου Α” Δωδεκανήσου
5ου ΔΣ Πόλεως Κω Α” Δωδεκανήσου
25ου ΔΣ Χαλκίδας Α” Εύβοιας
1 ου ΔΣ Ερέτριας Α” Εύβοιας
Νηπιαγωγείου Αγίων Αποστόλων Α” Εύβοιας
ΔΣ Ορεινής Ζώνης-Ζακύνθου Α” Ζακύνθου
1ου Ολοήμερου  Νηπιαγωγείου Ζακύνθου Α” Ζακύνθου
2ου ΔΣ Βουτών Ηρακλείου Α” Ηρακλείου
6ου ΔΣ Καστρίου Α” Θεσπρωτίας
Ολοήμερου Νηπαιγωγείου Σαγιάδας Α” Θεσπρωτίας
ΔΣ Κάτσικα Α” Ιωαννίνων
2ου Πειραματικού ΔΣ Ιωαννίνων Α” Ιωαννίνων
1ου Πειραματικού ΔΣ Ιωαννίνων Α” Ιωαννίνων
4ου Νηπιαγωγείου Ελευθερούπολης Α” Καβάλας
Νηπιαγωγείου Πλατανότοπου Α” Καβάλας
Ολοήμερου ΔΣ Δίσπηλιου Α” Καστοριάς
4oυ ΔΣ Καστοριάς Α” Καστοριάς
Νηπιαγωγείου Γοργόπης Α” Κιλκίς
2ου ΔΣ Κρόκου Α” Κοζάνης
17ου ΔΣ Κοζάνης Α” Κοζάνης
Δημοτικού Σχολείου Εξαμιλίων Α” Κορινθίας
10ου Νηπιαγωγείου Κορίνθου Α” Κορινθίας
Δημοτικού Σχολείου Γόννων Α” Λάρισας
24ου ΔΣ Λάρισας Α” Λάρισας
9ου ΔΣ Λάρισας Α” Λάρισας
Ιδ. Ν/γειου «ΛΗΤΩ-ΤΣΑΚΙΡΗ ΘΕΟΚΛΗ» Α” Λάρισας
8ου ΔΣ Μυτιλήνης Α” Λέσβου
7ου Νηπιαγωγείου Μυτιλήνης Α” Λέσβου
4ου ΔΣ Βόλου Α” Μαγνησίας
1ου ΔΣ Σκοπέλου Α” Μαγνησίας
4ου ΔΣ Ξάνθης Α” Ξάνθης
20ου ΔΣ Ξάνθης Α” Ξάνθης
Μειονοτικού ΔΣ Μύκης Α” Ξάνθης
13ου ΔΣ Πειραιά Α” Πειραιά
5ου ΔΣ Κερατσινίου Α” Πειραιά
2/θ Νηπ/γείου Σβορώνου Α” Πιερίας
2ου Νηπιαγωγείου Περάματος Α” Ρεθύμνου
3ου ΔΣ Ρεθύμνου Α” Ρεθύμνου
13 ου ΔΣ Ρεθύμνου Α” Ρεθύμνου
ΔΣ Μπαλίου Α” Ρεθύμνου
ΔΣ Πλακιά Α” Ρεθύμνου
Μειονοτικού ΔΣ Λυκείου Α” Ροδόπης
10ου ΔΣ Κομοτηνής Α” Ροδόπης
 3ου Νηπιαγωγείου Σάμου Α” Σάμου
Νηπιαγωγείου Πυθαγορείου Α” Σάμου
6/Θ. ΔΣ Ταξιαρχών Α” Τρικάλων
26ου ΔΣ Τρικάλων Α” Τρικάλων
 10ου ΔΣ Χανίων Α” Χανίων
34ου Νηπιαγωγείου Πατρών Α” Αχαΐας
16ου ΔΣ Πατρών Α” Αχαΐας
45ου ΔΣ Πατρών Α” Αχαΐας
2ου ΔΣ Ακράτας Α” Αχαΐας
ΔΣ Κάτω Καστριτσίου Α” Αχαΐας
ΔΣ Λουτρών Α” Λέσβου
Νηπιαγωγείο Μούδρου Λήμνου Α” Λέσβου
88ου  ΔΣ Θεσσαλονίκης Α” Αν. Θεσσαλονικής
4ου Νηπιαγωγείου Ν. Μηχανιώνας Α” Αν. Θεσσαλονικής
12ου Νηπιαγωγείου Καλαμαριάς Α” Αν. Θεσσαλονικής
     
και ο κύριος    
Κατιρτζής Δημήτριος Α” Πιερίας